Legend

dragon-boat-jpg

DRAAKONIPAATIDE FESTIVALIGA SEOTUD LEGENDID JA TRADITSIOONID(film)

Legend Qu Yuan’ist

Tuen Ng’id (draakonipaatide võistlust) peetakse traditsiooniliselt, et mälestada kangelaslikku žesti ja traagilist sündmust, mis leidis aset iidses Hiinas rohkem kui 2000 aastat tagasi.

Chu kuningriigi valitsus oli korrumpeerunud ja pärast seda, kui kadedad rivaalid süüdistasid Qu Yuan’i (hääldatakse tšu iwän) valelikult reetmises, saadeti armastatud riigimees, sõdalane ja luuletaja pagendusse. Meeleheitel ja võib-olla viimaseks protestiks valitsuse vastu, viskus Qu Yuan Miluo jõkke ja uputas enda.

Hiinlased pole kunagi unustanud seda meeleheitlikku, kangelaslikku tegu. Pärast seda, kui kalurid sõudsid kiirustades oma paatidega Qu Yuan’i keha päästma, enne kui kalad oleksid selle ära söönud (lüües trumme ja visates riisiklimpe jõkke, et kalu kõrvale juhtida), tekkis traditsioon, mis kestab praeguseni.

Igal aastal viienda lunaarkuu viiendal päeval (tavaliselt juunis) sõudjate meeskonnad kordavad uuesti seda meeletut tormamist mööda vett pikkadel kitsastel paatidel, käilakujuks draakoni metsik pea, raevuka, rütmilise trummitagumise saatel, et päästa Qu Yuan’i keha.

Ei ole teada, millal draakonipea paatide käilakujuks sai, kuid arvatakse, et see pandi paadi ninasse, et peletada eemale kurje veevaime. Tava ilmselt tekkis seetõttu, et viienda kuu numbrite kombinatsioon on arvatavasti halb enne ja draakonipaatide võidusõit sel ajal ajab kurjad vaimud eemale, kaitseb inimeste tervist ja tagab igal aastal hea saagi.

Ka spetsiaalseid toite süüakse sel ajal aastas, eriti Hong Kongis, sealhulgas riisiklimpe (zongzi), samasuguseid, mida kalurid viskasid Miluo jõkke aastaid tagasi, et päästa Qu Yuan.

 

Silmade avamise tseremoonia

Draakonitele vaadatakse Kagu-Aasias suure austusega ja neid peab kummardama. Vana aja Hiina valitsejad nimetasid end draakoniteks, seega draakonipaatidel on head vaimud, kes toovad võidusõitjatele rõõmu. Enne võidusõidu algust saadab taoistlik preester palveid draakonipaatide vaimude poole.

Preester ohverdab seejärel puuvilju, jasmiiniteed, alkoholi ja riisi. Need ohvrid rahuldavad vee vaime ja vaigistavad neid eesootava võistluse jaoks. Kui seda ei tehtaks, siis legend järgi veejumalad läheksid vastamisi paatide draakonivaimudega ja sellel võiksid olla katastroofilised tagajärjed.

Samuti ohverdab preester sümboolset raha, pangatähti põrgu pangast. Suits neist rahatähtedest läheb taevasse ja rahuldab jumalaid, kes tagavad ohutuse ning eduka võidusõidu. Preester viskab mõned rahatähed ka vette merejumalatele. Olles varasemate palvetega kurjad vaimud eemale peletanud, saab preester nüüd draakonipaadid elule tuua ja muuta need eesootava võistluse tarbeks tugevaks.

Kõige viimaks, olles „draakonid“ edukalt elustanud, saadab preester tänupalved taeva poole ja jumalatele, sillutades niiviisi teed edukatele võistlustele tulevikus. Paadid on nüüd valmis võiduajamiseks!